Kaygı ve Stres Yönetimi

“Modern insanın hayatında stres, etkin baş edilmesi gereken ortak problemimiz. Oysa kendini sinsi bir şekilde stres maskesi altına saklayan ezeli bir yapı taşımız var: KAYGI. Çok daha derinlere inen ve birçok stresimizi kökünden besleyen bu yaman duyguyu stresle karıştırıyoruz birçok zaman…
Bu eğitimde kaygı ve stresi ayrı ayrı ele alacağız önce. Sonra aralarındaki ilişkiyi çözümleyeceğiz. Kaygı ve stresin yaşamdaki olumlu ve olumsuz rollerinin kavranmasını sağlayacağız. Özgürlük, yaratıcılık, kişisel gelişim ve mutluluk için kaygı ve stresin yönetilmesinin önemini kavrayacağız. Kaygı ve stresin üretime ve gelişime nasıl yönlendirileceğine dair strateji ve metotlar uygulayacağız.”

Eğitimin Amacı

Stres yönetimi eğitim programları ile katılımcılara; stresin ne demek olduğu, iş ve özel yaşamdaki stres faktörleri, iyi ve kötü stres, stresin beden üzerindeki belirtileri, stresin beden üzerindeki belirtilerini kontrol edebilme yolları, sık ve uzun yaşanan stresin beden, zihin ve duygular üzerindeki etkileri, stresin iş hayatına ve iletişim üzerine etkisi, stresi yönetmek, stresli durumları analiz etmek, bedensel tepkileri denetlemek için gevşeme tekniklerini öğrenme gibi konular hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

Eğitimin İçeriği

Şirketlerin talep ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulduktan sonra aşağıdaki konulardan tamamı ya da bazıları seçilerek eğitim programı oluşturulmaktadır.

 • Kaygı nedir?
 • Kaygının kaynağı nedir?
 • Kaygının Türleri: Özgür irade kaygısı, Sorumluluk kaygısı/varoluş, Yetersizlik-Değersizlik kaygısı, Ölüm kaygısı, Yaratıcılık kaygısı, İlişki kaygısı, Yalnızlık kaygısı.
 • Kaygı farkındalığı nasıl sağlanır?
 • Kaygıya olumlu ve olumsuz tepki verebilmek ve kaygıyı yönetebilmek.
 • Stres nedir?
 • Stres türleri: İyi stres, Durdurucu stres,
 • Stresin kaynağı,
 • Kaygı-Stres ilişkisi.
 • Stresle başa çıkma metotları:
 • Gerçek ve sanal zamanlı stresle başa çıkma.

[formcraft id=’1′]

"Modern insanın hayatında stres, etkin baş edilmesi gereken ortak problemimiz. Oysa kendini sinsi bir şekilde stres maskesi altına saklayan ezeli bir yapı taşımız var: KAYGI. Çok daha derinlere inen ve birçok stresimizi kökünden besleyen bu yaman duyguyu stresle karıştırıyoruz birçok zaman… Bu eğitimde kaygı ve stresi ayrı ayrı ele alacağız önce. Sonra aralarındaki ilişkiyi çözümleyeceğiz. Kaygı ve stresin yaşamdaki olumlu ve olumsuz rollerinin kavranmasını sağlayacağız. Özgürlük, yaratıcılık, kişisel gelişim ve mutluluk için kaygı ve stresin yönetilmesinin önemini kavrayacağız. Kaygı ve stresin üretime ve gelişime nasıl yönlendirileceğine dair strateji ve metotlar uygulayacağız."
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından, Türkiye’nin ilk özel psikiyatri hastanesi olan Boylam Psikiyatri Hastanesinde 144 saatlik ‘Klinik Uygulamalı Psikoloji Okulu ve Nesnel Değerlendirme Eğitimini tamamladı. İki yıl boyunca özel bir kurumda çocuk-ergen ve ailelere psikolojik danışmanlık anlamında hizmet verdi. 2013 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü – London Brief işbirliği ile düzenlenen ve ChrisIveson tarafından...